Bilo da Vam je potreban fotograf za poslovne portrete, poslovni događaj, rođendansku proslavu, koncert, venčanje ili promotivnu kampanju, izbor fotografa je je ključan.
Ali kako izabrati pravog fotografa?
1. Svrha fotografisanja - prvi i najlogičniji korak je da odaberete fotografa u odnosu na Vaše potrebe. Kao i u svakoj branši, fotografi se specijalizuju za određene pravce u fotografiji. Ako Vam je potreban fotograf za venčanje, sigurno nećete izabrati fotografa koji fotografiše hranu…ili možda hoćete…i to se dešava…ipak nemojte to da radite.
2. Lični stil fotografa - Svaki fotograf ima svoj jedinstveni stil. Najbolje što možete da uradite jeste da pregledate portfolio svakog fotografa koji Vam je zanimljiv i tako odlučite koji stil Vam se najviše dopada. Ponovo bih naglasio, fotograf koji radi u vintage stilu baš i nije pogodan za, recimo, poslovne portrete (osim ako se ne bavite prodajom vintage ukrasa za kuću ili vintage garderobe, u tom slučaju izaberite fotografa sa vintage stilom jer bi to bilo mnogo kul). Nakon ovog koraka, izbor Vam je smanjen za nekih 50%.
3. Cena usluga - naravno svima nam je jasno da je pored svrhe fotografisanja cena presudan faktor prilikom izbora fotografa. Ovo bih možda mogao da stavim i pod broj jedan, ali ipak neću… Ukoliko ste u procesu izbora fotografa, sigurno već imate neku ideju koliko biste novca izdvojili za njegove usluge. Na cene fotografskih usluga utiču iskustvo, znanje, kvalitet finalnog proizvoda, oprema, kao i složenost Vaših želja i potreba. Pošaljite upit, objasnite detaljno šta Vam je potrebno i uporedite cene. Ovo je sasvim normalan proces.
4. Sada je vreme da posvetite pažnju detaljima - Nažalost, često se proces završava kod cene, ali kako biste imali najbolje moguće rezultate i korisničko iskustvo, posvetite se istraživanju detalja. Postavite fotografu sva moguća i nemoguća pitanja (a koja su vezana za temu, naravno), pročitaje recenzije prethodnih klijenata sa kojima je sarađivao, možete čak i da stupite u kontakt sa nekim od njih, nije to ništa strašno. Na ovaj način ćete saznati više o odnosu fotografa sa klijentima i njegovom načinu rada. Dobićete validne informacije i iskustva. Ovo će Vam oduzeti vreme ali na kraju će se isplatiti.
5. Sastanite se uživo - Ovo je poslednji korak. Kada ste se odlučili za jednog ili dva fotografa (ako do sada niste uspeli da izaberete), zakažite sastanak. Možete da zakažete i video poziv (mnogo je lakše, znam) ali preporučujem da to uradite uživo. Popričajte, popijte kafu, limunadu…može i pivo ali neka bude jedno 😊. Zamislite da nakon celog ovog procesa izaberete fotografa kog niste videli uživo. Može da se desi da Vam njegova ličnost ne odgovara ili da Vam jednostavno „ne uliva poverenje”. Još jedna dobra strana ovog sastanka uživo je to što kada dođe trenutak da stanete ispred njegovog objektiva, nećete biti napeti jer ste ga već jednom videli. Bićete opušteniji jer ta osoba, uslovno rečeno, više nije stranac sa fotoaparatom.
Iskreno se nadam da će vam ovi saveti bar malo pomoći.
Blog

Pet ključnih saveta za uspešno fotografisanje

Lifestyle fotografisanje- više od savršenih instagram fotografija

Kako me je fotografija zaludela?

Svi mi pravimo greške

Kreativci protiv algoritma
